Türk Toplumunda Kader ve Kısmet İnancı

%15
Türk Toplumunda Kader ve Kısmet İnancı %15 indirimli Sinan Yılmaz
Bu çalışma, Türk toplumundaki kader ve kısmet inançları ile bu inanç çerçevesinde oluşmuş tutum ve uygulama-ları konu edinmektedir. Bu nedenle çalışmamızın başlığı da Türk Toplumunda Kader ve Kısmet İnancı şeklinde olmuştur.
Kader konusu İslam dininin inanç esasları arasında önemli bir yer tutmaktadır. Ancak akait ve kelam kitapları içerisinde kısmet inancı şeklinde ifade edebileceğimiz bir kavrama rastlamak mümkün değildir. Bununla birlikte, Kader ve kısmet konuları birbirleriyle ilintili konulardır. Çünkü Türk toplumunda kısmet kelimesinin kullanımı, bu kelimenin kader inancını ilgilendiren meselelerle ilgili olarak kullanıldığını göstermektedir. Gerek kısmet keli-mesinin taşıdığı anlam ve gerekse Türk halkının bu kelimeye yüklediği anlamlar, kader konusu anlaşılmadan kısmet konusunu anlamanın zor olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle çalışmamızın ilk bölümü kader konusuna ay-rılmıştır.
Kısmet kelimesi, Türk toplumunda yaygın olarak evlilikle ilgili olarak kullanılsa da, oldukça geniş bir kullanım alanı vardır. Bu kelimenin, daha çok kaderci bir anlayışı ifade etmek üzere kullanılan bir üst kavram olduğunu söy-leyebiliriz.
Örneğin, Türkiye'de kız isteme merasimlerinde oğlan tarafı hakkında olumsuz düşüncesi olmayan kız tara-fının nasipse olur ya da kısmetse olur gibi ifadeler kullanması yaygındır. Bu ifade ile kastedilen şey sadece olumlu bir düşüncenin sözel aktarımı olabileceği gibi eğer Allah aksini yazmamışsa bu işin gerçekleşmesini istedikleri şeklindeki zihin altında yatan kaderci bir düşüncenin ifadesi de olabilir.
Stok Kodu
9786054239313
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
179
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2011-12
Kapak Türü
Kuşe
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat