Islah ve Tecdit Hareketleri Özelinde Tasavvuf

%15
Islah ve Tecdit Hareketleri Özelinde Tasavvuf %15 indirimli Muhammed S
İslam tarihini etüt eden, ıslah ve tecdit faaliyetinde ne bir gedik, ne bir boşluk görebilir, ne de sapkın akıma karşı duran, kuşatıcı yozlaşmayla mücadele eden, hakkın sedasını gürleştiren, zalim güce meydan okuyan, fitne unsurları-na karşı dikilen ve düşüncede yeni pencereler açan kutlu kimselerden yoksun tek bir zaman dilimine rastlayabilir.
Islah ve tecdit kuşkusuz ki önce ilkeler, değerler, düşünceler ve tasavvurlar bazında gerçekleşmeli; zira batıl dü-şünce ve tasavvurlardan ancak kendi türünden ameller türer. Akıllar ve kalpler ıslah olunmadıkça, düşünceler ve kavramlar tashih edilmedikçe amelleri düzeltmek, yaşam pratiğini ıslah etmek, toplumu kötülüklerden ve yozlaşma-lardan temizleyip olumsuzluklardan soyutlamak, zulme ve fitneye teslim olmaktan kurtarmak olanaksızdır.
Bu araştırmada amacımız, İslam âleminin geçtiği en çetin dönemlerde tasavvufu ıslah ve tecdit etmeye yeltenen ve bu yolla ilmi ile amil, rabbanî mürebbiler, aktif ve hikmet sahibi davacılardan, insaf ve adalet sahibi yöneticiler-den, sağduyulu, basiretli ve cesur komutanlardan müteşekkil olan yeni bir nesil inşa etmeye çalışan sûfiler içinde aydınlık birkaç örnek vermektir.
Stok Kodu
9786054239351
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
109
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2012-12
Çeviren
MUHAMMET ATEŞ
Kapak Türü
Kuşe
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat