Belli bir anlatıcısı olmayan, yerel inanış ve geleneksel değerleri bünyesinde toplayan efsaneler bir toplumun kültürel dokusunun biçimlenmesinde önemli bir yere sahiptir.
Standart bir anlatım tarzı ve gelişme örüntüsüne sahip olmayan, bir veya birkaç motifi bir arada barındıran efsanelerin masal, destan ya da halk hikâyelerine göre en önemli farklılığı inandırıcı olmasında yatmaktadır.
Belli bir zamana, kişiye bağlı olarak anlatılması nedeniyle dinleyenlerde yaşanmışlık hissi uyandırır. Bu nedenle bizim toplumumuzda da efsanelere gerçekten inanların sayısı az değildir.
Anadolu bir efsane ve masallar ülkesidir. Uçsuz bucaksız Anadolu topraklarında unutulmuş bir mezarın, ilginç görüntülü bir taşın, nereye vardığı belli olmayan bir yolun efsanesi vardır, desek abartmış sayılmayız. Memleketin hangi yöresine giderseniz gidin, orayla ilgili bir efsane anlatılır size.
Bu kitapla, yakın bir zamana kadar Anadolunun ıssızlık kokan, gaz lambasıyla aydınlanan gecelerinin vazgeçilmez öğesi olan efsaneleri sizinle bir kez daha paylaşalım istedik.
Stok Kodu
9789759051631
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
172
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-07
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat