ÇöküşBir Devrin Dramı

%20
Çöküş %20 indirimli Orhan Kilercioğlu
Bugün Ortadoğu coğrafyasında cereyan eden çatışmaların ve kaosların temelinde zengin enerji kaynakları, 1916 yılında imzalanan gizli anlaşmalar ve perde arkasından çevrilen entrikalar yer almaktadır.
I. Dünya Savaşı'na kadar genelde bölgede devam eden huzur ve istikrarın temelinde yatan strateji ise fet-hedilen topraklara Osmanlı'nın götürdüğü merhamet, adalet ve nizam getirme anlayışıydı. Osmanlı İmparatorluğu'nu çöküşe götüren sebeplerin başında dış güçlerin oyunlarına gelmek ve onlara şirin gözükme politikası vardı. Sömürgecilerin menfaat, kayırma ve nifak sokma taktikleri tarih boyunca izlendi ve fark edildi ise de zamanında ve geçerli önlemler maalesef alınmamıştır.
Osmanlı kendisinin sebep olduğu boşlukta daima ihanetle karşılaştı. Neticede başarısız oldu ve tarihten silindi.
Bugün ise, tarih boyunca çok sayıda savaş, işgal ve katliamlara maruz kalan Ortadoğu kanayan bir yaradır. Bu coğrafya 19. yüzyılın başından beri huzur ve istikrara hasrettir.
Ortadoğu'nun alınyazısının ifadesi "hazin bir yaşam"dır. Bu coğrafyada ne savaş ve ne de paylaşım proje-leri bitmiştir. Bölge halkı tam bir nefes alacağı zaman yeni bir kaosla, acıyla uyanmıştır. Bu onun gerçekten alın-yazısı mıdır?
Stok Kodu
9786054337408
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
632
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2011-04
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat