Hepimiz ama hepimiz başka şeyler yapmak istedik ve kaybolduk, Lucy. Yapmayı başardıklarımızla tatmin olup gidiyoruz. Aileler kendi farklılıklarımızı keşfetmeye yükümlü kılıyor bizi. Sen zengin bir yoksulu yoksul bir zengin için terk ettin.
Tolstoyun Anna Kareninanın açılışındaki, Bütün mutlu aileler birbirine benzer, mutsuz olan her aile de mutsuzluğunu kendine göre yaşar, cümlesinden yola çıkıyor Fuentes. Bütün Mutlu Aileler, çağdaş Meksikanın tezatlarla dolu dokusunun aslında ne kadar evrensel olabileceğini gösteriyor okura.
Kitabı oluşturan on altı öyküde Carlos Fuentes Meksika toplumunun aile yapısını tanımlayıp sorgularken Meksikalıların kimliğini oluşturan travmaların kökenini de arıyor. Meksikalıların aile anlayışı, dinin günlük hayata işleyişi, sınıflar arası geçişin zorluğu, şiddet hiyerarşisi gibi temaları gençler, yaşlılar, yerliler, çiftçiler, cumhurbaşkanları, eşcinseller, sörfçüler gibi çok farklı karakterler aracılığıyla aktarıyor. Her öykünün ardından gelen koro ile eşleştiği eserde, Meksikanın sömürge geçmişinin kalıntısı ataerkil yaralar rengini belli ediyor.
Stok Kodu
9789750714030
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
424
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2011-12
Çeviren
Zeynep ÖNAL
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat