Sosyal Bilimciler İçin Araştırma ve Metod Teknikleri

%15
Sosyal Bilimciler İçin Araştırma ve Metod Teknikleri %15 indirimli Zek
Metod, doğru bilgi elde etmek ve amaca varmak için tutulan en kestirme yoldur. Doğru bilgiyi elde edebilmek ve amaca varabilmek için belli bir yol izlemek gerekir. Bunu ya sınama yanılma ile ya da daha önce denenmiş ve bize bildirilmiş olan bilgiler vasıtasıyla elde ederiz. Bu bilgileri de bize metodoloji verir.
İlim, doğru düşünme ve sistematik bilgi edinme sürecidir. İlmî gerçeklere varma ise, araştırma ile mümkündür. Araştırma; bilginin bulunması, geliştirilmesi ve gerçeğe uygun olup olmadığının kontrol edilmesi için harcanan çabadır, ilmî gerçeklere varmanın yolu teknik, metod ve bunların şekillendiği modeli oluşturmaktan geçer. Diğer bir ifade ile çabaların boşa gitmemesi için, araştırmacının alan bilgisi yanında inceleyeceği alana uygun metot ve tekniklerin bilgisine de sahip olması gerekir.
Üniversite, ilim elde etme ve ilim adamı yetiştirme müessesesidir. İster pozitif tabiat bilimleri, isterse sosyal bilimler için olsun, metodoloji gereklidir. Memnuniyet verici bir husus, bu gerekliliğin idrak edilmiş olmasıdır. Ancak, metodoloji ile ilgili pek çok yayın yapılmasına karşılık, bunları bulmak için kütüphanelerin tozlu raflarını karıştırmak gerekmektedir.
Bu çalışmanın en mükemmel olduğunu iddia etmiyoruz. Zaman içerisinde meslektaşlarımızın ve öğrencilerimizin tenkil ve ikazlarının kusurların giderilmesinde yol gösterici olacağına inanıyoruz.
İkinci baskının birinci baskıdan bazı farklılıkları mevcuttur. Birinci baskıda mevcut "İstatistik Metotlar" bölümü ikinci baskıdan çıkartılmış ve ikinci bir kitap haline dönüştürülmüştür. Bu bölümün yerine İstatistik Metot ve Tekniklerin sosyal araştırmalarda nasıl kullanılacağı anlatılmıştır.
Stok Kodu
9789755480671
Boyut
160-235
Sayfa Sayısı
300
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat