Muhteşem Süleymanın Veziriazamı Kara Ahmed Paşa ve Vakıfları

%15
Muhteşem Süleymanın Veziriazamı Kara Ahmed Paşa ve Vakıfları %15 indir
Sadrazam Kara Ahmed Paşa, Kanuni Sultan Süleyman Hanın iktidarı döneminde Rüstem Paşanın azledilmesinden sonra vazifeye gelmiş ve iki yıl Sadrazamlık yapmıştır. Bu devirde Kara Ahmed Paşa, Osmanlı ordularıyla birlikte batıdaki ve doğudaki seferlere katılmıştır. Nihayetinde doğu seferi sonrasında İranlı elçiler Osmanlı Devletine barış yapılmasını teklif edince müzakereleri Kara Ahmed Paşa yürütmüştür.

Kara Ahmed Paşanın sadareti kısa süreli olsa da onun bıraktığı miras, bugün hâlâ yaşamaktadır. Kara Ahmed Paşanın Topkapı semtinde inşâ ettirdiği külliyesi, Osmanlı kültür hayatının şekillenmesinde mühim bir yapı taşı niteliğindedir. Elbette Kara Ahmed Paşa külliyesi padişahların yaptırdığı büyüklükte bir manzûme değildir. Ancak cemiyete hizmet noktasından bakıldığında Sadrazam Kara Ahmed Paşa Vakıf külliyesinin, padişah külliyeleri ile fikir birliği etmişcesine aynı maksat doğrultusunda programlarını sürdürdüğü görülmektedir.

Bu çalışmada Sadrazam Kara Ahmed Paşanın hayatı, oluşturduğu külliyesi ve yine külliye içerisinde bulunan mezar taşlarından hareketle Osmanlı hayırseverliğinin ruhu ortaya konmaya çalışılmıştır.
Stok Kodu
9786055331757
Boyut
165-245
Sayfa Sayısı
316
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2014-01
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat