Damak Tadının İzinde Tarih ve Sanat Yolculuğu

%15
Damak Tadının İzinde Tarih ve Sanat Yolculuğu %15 indirimli Vecdi Sevi
Alışılmadık bir yemek kültürü kitabı
DAMAK TADININ İZİNDE TARİH VE SANAT YOLCULUĞU, Mülkiye kökenli gazeteci Vecdi Seviğ'in mutfak, yemek ve yemek kültürleri üzerine yaptığı geniş kapsamlı araştırmalar sonucu ortaya çıkmış sıradışı bir eser. Yemeği şiirle, edebi tanıklıklarla yoğuran; tarihi anekdotlarla, kültürel ve tarihi bilgilerle zenginleştiren Vecdi Seviğ yakından tanıdığımız bir dünyanın bilinmeyen yönlerini ortaya çıkarıyor.
Yemeğin kültür ve sanatla ilişkisi
Sofralarımızda her gün görmeye alıştığımız leziz yiyeceklerin kökenine inen Vecdi Seviğ, bu tatların edebi metinlerdeki örneklerini de verirken, yöreden yöreye pişirilme biçimlerini de anlatarak yemeğin kültür ve sanatla ilişkisini irdeliyor.
Sürpriz tarifler şaşırtıyor
Çorbadan cevize, pekmezden reçele, balıktan tarhanaya, köfteden ayrana, hamsiden kuru fasulyeye, bulgurdan böreğe, sarımsaktan bozaya, fındıktan reçele kadar sofralarımızın gelenekselleşmiş lezzetlerini mercek altına yatıran kitap, kimi zaman sürpriz bir yemek tarifiyle iştahları kabartmayı da ihmal etmiyor.
Lezzet dünyasının damaklarda iz bırakan yazılar ve anılarla süslendiği eserde yazarın anlatımlarına usta sanatçı Nezih Danyalın çizgileri eşlik ediyor.
Yemek kültürümüze merak duyan, yemeğin tarihini, sanatla ilişkisini aynı zamanda iyi bir aşçı da olan bir gazetecinin gözünden görmek isteyen herkes için kaçırılmaması gereken bir eser.
Vecdi Seviğ Kimdir?
İstanbul, Bostancıda doğdu, büyüdü; Siyasal Bilgiler Fakültesinden (Mülkiye) mezun oldu, Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığında çalıştı. Gazeteciliğe Ankara Yenigünde başladı, Cumhuriyet Gazetesinde tamamladı. Yedigün, Yankı dergilerinde, Dünya Gazetesi, Ajans TÜBA, ANKA ve Anadolu Ajansında muhabir ve yönetici olarak çalıştı. Radyo ve televizyonlarda ekonomi programları yaptı. Doğduğundan beri mutfağı sevdiği söylentisi yaygındır. İlk yemek derslerini babaannesinden alır. Tencere, tava kullanmaya başladıktan sonra ocağını kimselerle paylaşmak istemez. Arkadaşlarına, dostlarına, eşine, çocuklarına ve şimdi de torunlarına yemek pişirmekten zevk aldığı bilinir. Birçok dergide yemek yazıları, TRT radyolarında yemek kültürü programları yayımlanmıştır
Stok Kodu
9789752310902
Boyut
190-190
Sayfa Sayısı
323
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2014-04
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat