Dinamik Çözümlü Problemler (529 Adet)

%15
Dinamik Çözümlü Problemler (529 Adet) %15 indirimli Mehmet Hakkı Omurt
ÖNSÖZ
DİNAMİK OLAYLAR HAYATIN HER ANINDA MEVCUT
Günlük hayatta hep karşılaştığımız, bize çok doğal ve sıradan gelen çok sayıdaki mühendislik uygulamasından tutun da, ileri teknoloji tasarımlarına kadar uzanan pek çok mühendislik harikasının tasarlanması aşamasında gözetilmesi gereken dinamik etmenler hep ön plandadır. Gerçek hayatta statik davranışa göre hesap yapmak çok sınırlı sayıda problem için mümkün olabilmektedir. Şu halde, dinamiği algılamadan mühendislik problemlerine çözüm aramanın ciddi proje hatalarına neden olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. O nedenledir ki, inşası ya da imalatı tamamlandıktan bir süre sonra karşımıza çıkan yapısal sorunların/hasarların altında, büyük ölçüde projenin tasarım aşamasında gözden kaçmış dinamik etkiler yatmaktadır. Yaşanan teknolojik sıçramaların doğal karşılığı olarak artık çok daha karmaşık mühendislik uygulamaları hayata geçirilir oldu. Olaya bu gözle baktığımızda, yarının projelerinde yer alabilmek için mühendislerimizin problemlere bakış açılarında ciddi zenginliklere ihtiyaç duyacakları besbellidir.
Hani hep denir ya Biz bunları nerede kullanacağız?. İşte bu soruyu çok basite indirgeyerek şöyle cevaplamak mümkündür. Evet, Dinamik dersinde çözdüğünüz problemleri hemen yarın sabah kullanmayacaksınız, ama bu derse emek vermeniz halinde, sadece yapılara gelecek dinamik etmenler ile onların bunlara karşı verdiği davranışları algılamaya ve hissetmeye başlamakla kalmayacak aynı zamanda bir mühendisin iş hayatı boyunca şiddetle ihtiyaç duyacağı kıvrak düşünmeyi de kazanacaksınız. Unutmamak gerekir ki, bir mühendis önce problemi hissetmeli, onu yaşamalı ve sonra hesaba geçmelidir.
Kitaptaki çözülmüş toplam problem sayısı 529 dur. Bu kitapta çözülmüş olan problemler yazarın Mühendislik Mekaniği - DİNAMİK [Birsen Yayınevi, İstanbul, 2011] isimli ders kitabında konu sonlarında yer almaktadır. Kolaydan zora doğru sıralanmış problemler, yerli/yabancı kaynaklardan özgün bir yapı içinde derleme yapılarak, İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünde geçmiş yıllarda yapılmış sınav soruları taranarak ve yazarın kişisel soru bankasının bir araya getirilip harmanlanmasıyla belirlenmiştir. Kitapta SI birim sistemi kullanılmıştır. Dinamik problemlerindeki çeşitlik nedeniyle, problem ezberleyerek başarıya ulaşmak öğrenci açısından mümkün değildir. O nedenle öğrenme ve başarı anlamında en yüksek verimi almak istiyorsanız, önce ders kitabından konu okunmalı, sonra konu sonundaki problemlerin çözümüne geçilmelidir. Eğer herhangi bir problem çözülemiyorsa, o zaman elinizdeki bu yardımcı ders kitabını devreye sokarak çözüm aşamasında yapılan hata ya da eksiklik ortaya çıkarılabilir.
Uluslar arası kalitede bir eser hedeflendiğinde, sadece içerik yeterli olmuyor. Bunun yanı sıra, pedagojik altyapıyla iç içe geçmiş görsel tamlık ta gerekiyor. Alanında ulusal ve uluslararası önemli projelere imza atmış YOLSU Mühendislik Hizmetleri Ltd. Şti. bu noktadan yola çıkarak, yüksek öğrenime destek verebilmek amacıyla siz yarının mühendisleri için elinizdeki kitaba karşılıksız destek oldu. Gençlere, kaliteye, iş ahlakına, etiğe, kitaba ve yazara büyük değer veren ve YOLSU Mühendislik Hizmetleri Ltd. Şti. nin kurucusu olan Sayın Yük. Müh. Gökdal OKAYa bu bağlamda şükranlarımı ve saygılarımı sunarım.
Birinci baskıdaki çok değerli katkıları nedeniyle Sayın Araş.Gör. Akif KUTLUya içten ve özel olarak teşekkür ediyorum. Ayrıca kitabın basım aşamasında olumlu yaklaşımı nedeniyle Sayın Bahadır ALGlNa ve şahsında BİRSEN Yayınevi çalışanlarına, titiz basım konusunda hiç bir özveriden kaçmayan ve bunu eğitime/öğretime bir hizmet olarak addeden Sayın Adnan TAVUKÇULARa ve şahsında CENKLER Matbaası çalı-şanlarına teşekkür ederim.
Bu eser aracılığı ile ailemin tüm fertlerine, bana verdikleri sınırsız ve koşulsuz destek nedeniyle şükran histerimle teşekkür ederim. Kitap hakkında yapılacak önerilerin yazara ulaştırılması halinde, bunlar büyük bir titizlikle incelemeye alınacaktır. Kitabın ve parçalarının tüm hakları yazara aittir.
Saygılarımla.
Prof. Dr. Mehmet H. OMURTAG
İstanbul Teknik Üniversitesi
inşaat Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü
Stok Kodu
9789755114767
Boyut
165-245
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2011-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat