Gerek seyahatnameler ve gezi yazıları, gerekse şehirlere dair her türlü kalem tecrübesi, zaman içerisinde unutulmaya yüztutan kültür varlıklarını, o coğrafyada yaşayan insanların yaşayış biçimlerini, onların meydana getirdikleri sanat eserlerini, adetlerini, inançlarını, gelenek ve göreneklerini sadece yazıldıkları devrin insanına değil sonraki nesillere de tanıtarak aktarma görevini üstlenen vesikalar olma özelliğini taşırlar.
Milletlerin kendi kültürel geçmişleri açısından önemli kabul ettikleri ve üzerinde yaşadıkları coğrafyada titizlikle korumaya çalıştıkları bazı "müze şehirler" vardır. İstanbul, Edirne, Bursa, Üsküp, Diyarbakır, Konya, Erzurum, Sivas, Urfa, Bağdat, İsfahan, Siraz, Taşkent, Semerkant, Buhara, Roma, Madrit, Paris, Venedik gibi... Buna karşılık bir de ruhu çalınmış şehirler vardır. Özellikle son yıllarda, sadece ülkemizde değil, dünyanın hemen her yerinde "çevre"yi korumaya yönelik gayretlerin arttığını görmekteyiz. Kuşkusuz bu "şehirlerin ruhunu yaşatma" gibi çok daha kudsi, çok daha ulvi bir amaca yönelmesi gerekir. Tabii bu da şehirlerin geçmişini diri tutmakta, geleneklerini yaşatmakta, mahali unsurlarını ön plana çıkarmakta olacaktır.
Bu kitapta zaman zaman sizinle birlikte değişik coğrafyalara seyahatlere çıkarak farklı bakış açılarından meseleleri ve tartışmalara yeni bir boyut getirebilirsek, bir pencere açabilirsek mutlu olacağız.
Stok Kodu
9789758257027
Boyut
125-195
Sayfa Sayısı
197
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998-05
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat