Günümüzde Tasavvuf ve Tarikat Anlayışı

%15
Günümüzde Tasavvuf ve Tarikat Anlayışı %15 indirimli C. Merziye Karaca
Tasavvuf; saflaşma, arınma anlamına gelmektedir. Kulluğu şekilcilikten çıkarıp, ulûhiyetin ve rububiyetin karşısında acziyetle boyun eğmek, kulluğu özde hissetmektir. Böylece imanın hakikati ortaya çıkacak, insanî özellikler Yaratıcı nın istediği tarza bürünecektir. Tasavvuf; işin özünde Kur an ayetleriyle başarılan bir arınma çabası ve yöntemi olarak değerlendirilebilir.
İnsanın nefsini kötülüklerinden arındırması, saflaşması kolay değildir. Bu; insanın Kur an ve sünnet ışığında hayat boyu vereceği bitmeyen bir mücadeledir. Saflaşma adına başlayan ve Peygamberimize dayandırılan tasavvuf yolculuğu yüzyıllar sonrası ne yazık ki, Kur anın özünden uzaklaşarak birçok sapkın görüşün çöreklendiği, pek çok kişinin hatalara sürüklendiği bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde tasavvuf ve tarikat anlayışı sorgulanamaz bir doğru olarak bilinmektedir. Oysa mutlak doğru, tek yanılmaz gerçek; Kur anı Kerimdir. Çünkü O, Allahın koruması altındadır. Kur an dışında her bilgi sorgulanabilmeli ve Kur an ayetleri ile karşılaştırılarak yanlışlıklardan arındırılmalıdır.
İşte bu (Kur an), bizim indirdiğimiz mübarek bir Kitaptır. Buna uyun ve Allahtan korkun ki size merhamet edilsin. ( Sad /29)
Kur anı kesinlikle biz indirdik, elbette onu yine biz koruyacağız. (Hicr /9)
Stok Kodu
9789759139513
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
216
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2010-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat