Abdullah Rıza Ergüven, günümüzün ozan, yazar, denemeci, eleştirmen ve düşünbilimcilerinden. 1925te Avanosta doğdu. 1952de İstanbul Üniversitesi Türkoloji Bölümünü bitirdi. Resmi bir kurumda çalışırken çeşitli baskı ve yıldırılar karşısında görevini bırakmak zorunda kaldı. 1967de İsveçe gitti. Wennergrens Center (1968-71)de İsveç Dili ve Yazını öğrenimi yaptı. Bir süre çevirmen olarak çalıştı (1972-77). 1978-90da Stockholm Üniversitesinde Öğretim Görevlisi, Lektor i turkologi ve Araştırıcı olarak çalıştı. 1990da emekliye ayrıldı. Çeşitli gazete ve dergilerde şiir, çeviri, inceleme-araştırma, eleştiri, deneme ve düşünbilimsel yazılarını yayınladı.
Yasak Tümceler romanında konusal açıklamalar dine hakaret ve Anadolu insanını uyandırıyor gerekçesiyle yaklaşık iki yıla mahkûm oldu. Dinlerin Kökeni ve İslamda Reform yapıtına soruşturma, Gece de Güneş Doğar romanıyla Papirüs dergisinde çıkan bir yazısı da özdeş suçlamayla yargılığa verildi.
Abdullah Rıza Ergüven, 16 Ağustos 2001de yaşamını yitirdi.

***

Abdullah Rıza Ergüvenin, Bu kitabımı; ezilen, aşağılanan, horgörülen kadınlık onurunu korumak için savaşanlara sunuyorum. dediği Huriler ve Gılmanlar bir destan. Zaman ve mekânın insanlık tarihiyle birlikte aktığı o derin yatakta, kadının nasıl görüldüğünün destanı. Sözlerle, yazılarla ve eylemlerle karanlık dünyalarına hapsedilen ve insanın olmazsa olmaz yarısı, anası, sevdalısı kadınların, kendilerini bulmalarının ateşleyicisi olan bu şiirler, her dizesinde bir isyan çığlığı gibi silkeliyor insanlığın suskun yüreğini.
Kendilerini doğuran kadınları bile, çıkarlarının doymak bilmez dehlizlerine sokmaya çalışan erkek egemen yapı, bu yolda her şeyi, dini bile kullanmaktan geri durmamaktadırlar. Ayetlerle, hadislerle kadın üzerindeki baskının sürdürücüsü olan bu kimlik, aslında kendinin hapishanesini de inşa etmektedir.
Huriler ve Gılmanlar, karanlığı yıkan şiir balyozudur, gürzüdür, rüzgârıdır.
Abdullah Rıza Ergüvenin bu aydınlanmacı yolculuğunda siz nerede olacaksınız?
Stok Kodu
9786054399260
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
240
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2014-03
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat