Balkon Sanat Yayınlarının tercüme hikayeler dizisinin ilki olan Benimle Koşmuş Leoparlar kitabını, bugüne kadar İran edebiyatından çeşitli hikayeler ve romanlar tercüme eden Veysel Başçı, yalın dili ve akıcı Türkçesiyle dilimize kazandırdı.

1941 Kaşan/İran doğumlu Bijen Necdinin yazma serüveni çok genç yaşlarda başlamasına rağmen, ilk öykü eseri Benimle Koşmuş Leoparlar 1994 yılında yayımlandı. Bu eser 1997de İranın en iyi öykü ödülü olan Gerdun Edebiyat Ödülüne layık görüldü. Benimle Koşmuş Leoparlar yazarın hayattayken yayımlanan tek öykü eseri olarak kaldı. Necdi ölümünden sonra şiir ve öykülerinin eşi tarafından kitaplaştırılıp basılmasından sonra ülkesinde şöhret kazandı. Benimle Koşmuş Leoparlar dışında; Yarı Kalmış Öyküler ve Yine Aynı Kaldırımlardan isimli iki toplu öykü kitabı daha bulunan şair, 1997de erken sayılabilecek bir yaşta hayata gözlerini yumdu.

Necdinin öyküleri özgünlüğünü kendi kültürünün tüm dinamiklerini kelimelerinde raks ettirmesinden alıyor. Buna rağmen okur öykülerin sırlı dünyasında iz sürerken bir İranlının değil, herhangi bir insan tekinin hayattaki yolculuğunun ayak izlerini takip etmiş oluyor. Necdinin mütevazı ve büyük öyküleri yerellikte evrenselliği yakalayarak her insana kapısını açar.
Stok Kodu
9786056176821
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
102
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2011-01
Çeviren
Veysel Başçı
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat