Açık KriptolarErmeni Soykırım İddiaları Avrupa'da Irkçılık ve Türkiye´nin Ab Üyeliği

%15
Açık Kriptolar %15 indirimli Gündüz Aktan
Holokost tan sonra, dünyanın en uygar ülkelerinde nasıl olup da böylesine bir vahşetin ortaya çıktığı zihinleri meşgul etti. Soykırımın tekrar etmemesi için önlemler alınmaya çalışıldı. Avrupa Birliği (AB) sadece kıta içindeki savaşları değil, soykırımları da önlemeyi amaçlayan bir barış projesi olarak sunuldu. Buradan çıkan insan hakları, demokrasi ve çok kültürlülük kavramları küreselleşmeyle birlikte tüm dünyaya yayıldı.
Son yıllarda Batı da Türklere ve Müslümanlara karşı yükselen ırkçı nefret, iki dünya savaşı arası dönemdeki antisemitizmi anımsatıyor. Türkiye nin AB üyeliği önünde en büyük engeli oluşturan ve din farkı arkasına gizlenen bu ırkçılığın kökenlerini anlamadan uygarlıklar çatışmasını önlemek de mümkün olamaz. Gündüz Aktan "Açık Kriptolar"ın ilk bölümünde işte bu sorunsala odaklanıyor.
İkinci bölümde ise, soykırım, etnik temizlik, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar gibi hukuki kavramların uluslararası ilişkileri etkileyen bir nitelik kazanmasının ışığında, "Ermeni Sorunu"nu irdeliyor. Bu sorun da, Avrupa Birliği ne katılma sürecinde önemli bir mesele haline gelmenin ötesinde, Türkiye nin imajının ve tarihi gerçeklerin kabul edilemez biçimde tahrip edildiğini gösteriyor. Gündüz Aktan, bu bölümde Ermeni sorununu tarihten çok, hukuk disiplini ve siyaset psikolojisi yöntemiyle ele alıyor.
"Açık Kriptolar" Avrupa daki ırkçılık ve Ermeni sorunu konularında Gündüz Aktan ın bugün kadar yazdıklarını ilk kez bir araya getiriyor. Okuyucuyu, uluslararası arenada gerçeklerin nasıl saptırılabileceğini ve bununla nasıl baş edebileceğimizi gösteren bir okumaya davet ediyor.
Stok Kodu
9789944963053
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
311
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2006-05
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat