Sabatay Sevi ve SabataycılarMitler ve Gerçekler

%15
Sabatay Sevi ve Sabataycılar %15 indirimli Cengiz Şişman
Türk toplumunda en çok tartışılan sorunlardan birisi, Sabatay Sevi'yi takip eden Yahudi mezhebidir. Bu mezhebin gelişimi, mensuplarının içtimai konumu az bilinen ve az bilindiği ölçüde Önyargılarla tartışılan bir konudur. Hiç şüphesiz Cengiz Şişman bu konuda en aydınlatıcı, tarihi ve felsefi bir çalışmayı öne koymuştur. Bu kitap Türkiye tarihi için çok önemli bir vesika mahiyetindedir.
İlber Ortaylı
Sabataycılık'ın ve Sabatay Sevi'nin, 'Dönmelik', 'Avdetilik' söylemiyle başlayıp bugüne kadar uzanan gizemli bir anlatısı var. Bu, çoğu kez, kulaktan dolma bilgilere dayalı, popüler ve ideolojik bir anlatı olmaktan öteye gidemedi. Söylentiler, dedikodular, uydurmalar ve yalanlarla doldurulmuş, gerçeklerin mit'ler tarafından örtülüp gömüldüğü bir anlatı!
Sabataycılılık ve Sabatay Sevi konuda ABD'nin en saygın üniversitelerinden biri olan Harvard Üniversitesinde doktora yapmış olan, sevgili eski öğrencim Dr, Cengiz Şisman'ın, bu anlatıyı mit'lerden arındırarak bilimsel bir metne dönüştürmekle, Türk tarihyazırnına büyük bir katktda bulunduğunu düşünüyorum.
Hilmi Yavuz
İlk kez bu kitapta konu hakkında çeşitli dillerde çıkan yayınların toplu eleştirel bir değerlendirilmesi yapılıyor.
Kudret Emiroğlu
Stok Kodu
9789944963268
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
178
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2008-01
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat