Savaşlı Yıllar

%15
Savaşlı Yıllar %15 indirimli İsmail Kaygusuz
Savaşlı Yıllar, bir Alevi köyünde yaşayanların gerçek öykülerinin 1900'lierden başlayarak ülkeyi ve dünyayı kucaklayan olayların içine oturduğu, toplumun geçmişini, gününü ve geleceğini etkileyen bir tragedyadır.

Makedonya, İstanbul, Adana, Sivas ve Erzincan'da savaş, terör, şiddet ve ölüme tanık olurlar. Köy, Erzincan'dan, Kemah, Eğin, Arapkir üzerinden Harput'a (Elazığ) giden yol üzerindedir. 1915 yılında Ermeni sürüşü sırasında yağma, zulüm ve kırımların içinde yaşarlar.

Yazar, acılı olaylara dalıp giden okuyucuyu bir Görgü Cemi'nde zakirlerin çalıp söylediği nefeslerle sarsar. Görgü tanıklarına dayanan olayları çocukluğundan, çiftçilik-çobanlık günlerinden anılarıyla bağlar. Bazen günümüzden kişisel deneyimlerini olayların içine işler.

Büyük çoğunluğu yaşanmış, çoğu kez yer ve zaman birlikteliği olmayan öyküler bağımsızdırlar. Ama zaman ve mekanı aşan bu öyküler, kişilerin köken birliği temelinde dışavurumlar, geri dönüşler, geleceğe atlamalar, çağrışımlarla savaşlı yıllar tragedyası içinde yerlerine otururlar.
Stok Kodu
9789753350556
Boyut
150-230
Sayfa Sayısı
374
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-07
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat