Türk Borçlar ve Türk Ticaret Hukuku'nda Yer Alan Faiz ile İlgili Düzenlemeler

%10
Türk Borçlar ve Türk Ticaret Hukuku'nda Yer Alan Faiz ile İlgili Düzen
Faiz Kavramı, Unsurları, Hukuki Niteliği ve Türleri
Türk Borçlar Kanununun Faiz ile İlgili Düzenlemeleri
Türk Borçlar Kanununun Anapara ve Temerrüt Faiziyle İlgili Sınırlandırmalarının Geçmişe Etkili Olarak Uygulanması sorunu
3095 Sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizi Hakkında Açıklamalar
Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun Faiz ile İlgili Düzenlemeleri
Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun Faiz ile İlgili Düzenlemeleri
Türk Ticaret Kanununun, Borçlar Hukukunu İlgilendiren Faizle İlgili Düzenlemeleri.

1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununda yer alan faiz hakkındaki hükümler, mülga 818 sayılı Borçlar Kanununda olduğu gibi farklı maddelerde düzenlenmiştir. 6098 sayılı Kanun'da anapara faizi (akdi faiz) hakkında genel düzenlemeye 88. maddede, temerrüt faizi hakkında genel düzenlemeye ise 120. maddede yer verilmiştir. Bu düzenlemelerde dikkat çekici nokta ise hukukumuzda ilk defa hem akdi hem de temerrüt faizi bakımından somut sınır getirilmesidir.

6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun faizle ilgili hükümlerinin yanında, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun, borçlar hukukunu ilgilendiren faizle ilgili birçok hükmü bulunmaktadır. İşte çalışmamızın amacı, uygulamacılar açısından ortaya çıkan değişikliklerin tanınması ihtiyacının kısmen de olsa giderilebilmesi için bu hükümlerin topluca incelenmesidir.

İşbu çalışma, yazarların daha önce yayınladıkları iki ayrı makalenin birleştirilerek güncellenmesi, genişletilmesi ve sistematik bir bütünlük içinde incelenmesiyle oluşturulmuştur. Bu açıdan, işbu çalışmanın, çok büyük ölçüde anılan iki makaleye dayandığı açıkça görülebilir.

Türk Borçlar Kanununun ve Türk Ticaret Kanununun yürürlüğe girmesinden sonra, yurdun çeşitli şehirlerinde katıldığımız tanıtım ve eğitim toplantılarında, faizle ilgili düzenlemelerin uygulamacılar açısından kolay ulaşılabilir bir eser biçiminde sunulması talep edilmiştir. Bu nedenle, makalelere ulaşımın uygulamacılar açısından gösterdiği zorluk ve faiz meselesinin sistematik ve topluca incelenmesindeki ihtiyaç gözetilerek, işbu çalışma hazırlanmıştır.

Bu çalışmada, daha çok uygulamacıların Kanunların yürürlüğe girdiği dönemde ilk olarak karşılaşacağı temel sorunların incelenmesi ve pratik çözümlerin sunulması amaçlanmıştır.
Çalışmamız dört paragraftan oluşmaktadır. İlk paragrafta, faiz kavramı, unsurları, hukuki niteliği ve türleri incelenmiştir. İkinci paragrafta, Türk Borçlar Kanununun faizle ilgili düzenlemeleri, üçüncü paragrafta Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun faize ilişkin hükümleri ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Kanunun faizle ilgili hükümleri ve son olarak dördüncü paragrafta da Türk Ticaret Kanununun, borçlar hukukunu ilgilendiren faizle ilgili hükümleri incelenmiştir.
Stok Kodu
9786051461205
Boyut
140-200
Sayfa Sayısı
342
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2013-07
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat