Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Avrupada Yükselen Hilal adlı bu eserinde Avrupada yükselen İslâma bakışı bizlere anlatıyor. Bu çalışmada; Prof. Dr. Yalçıntaş, Avrupada, Orta Asyadaki Türk cumhuriyetleri, Rusya ve Uzakdoğuda giderek artan İslâm coşkusunu aktarırken, aynanın öteki yüzünden yansıyan görüntülerle de tarihi süreci yansıtıyor. Avrupadaki İslâm Korkusunu, çıkış kaynaklarından itibaren günümüze kadar uzanan süreçte neler yaşandığını, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş engin deneyimi ve bilgisiyle okuyuculara sunuyor.

Prof. Dr. Yalçıntaş şöyle diyor:

Uzun tarihî anti-İslâm birikiminin günümüzde harekete geçmesi, pek çok gözlemcinin görüş birliğine vardıkları gibi ABDde New Yorkta çifte kulelerin hava hücumları ile çökertilmesi ve Washingtondaki Savunma Bakanlığı binası Pentagonun bir kanadının tahrip edilmesi ile başlamıştır denebilir. Nitekim detayları ve mahiyeti bugüne kadar net bir şekilde öğrenilmemekle beraber Batı dünyasında İslâm Korkusunun (İslâmofobyanın) şiddetle ortaya çıkması ve geniş anlamda müslümanları ve İslâm ülkelerini hedef alarak pek çok olumsuzluklara ve kayıplara kaynak teşkil etmesi bu olaydan ve tarihten (11 Eylül 2001) itibaren başlamıştır.

Aslında Soğuk Savaş Batı blokuyla komünizm arasında sona erdikten sonra yerine bir numaralı düşman olarak İslâm Korkusu (İslâmofobya) konulmak istenmektedir. Yine bu dönemde ortada hiçbir meşru sebep yokken Danimarkada Peygamberimiz Hz. Muhammede hakaret içeren karikatürlerin neşredilmesi ve geniş bir coğrafyada Karikatür Krizi başlatılması da zihinlerde uluslararası bir girişim başlatıldığı fikrini getirmektedir. Günümüzde İslâma ve müslümanlara karşı başlatılmış olan bu sosyo-politik hareket ve uygulamanın başka kaynakları, sebepleri de olabilir. ...
Stok Kodu
9786054357048
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2010-06
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat